Şerifali Mah, Turgut Özal Blv. No : 170 ART PLAZA İSTANBUL/TURKEY
trende

Kadınlarda idrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir

1.873

Yaşlanma; her canlıda görülebilen evrensel bir süreçtir. Bu süreçte bedeninizde gerçekleşen birçok değişime şahit olursunuz. Bu fizyolojik ve psikolojik değişimlerden biri olan idrar kaçırma yaşlılıkta karşılaşılan en sık sorunlardan biridir.  Sık karşılaşılan sorunlardan biri olması sizi çözümü olmadığı endişesine kaptırmasın. Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenlerini ve tedavi yöntemlerini incelediğimiz blogumuza gelin birlikte göz atalım.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Belirtileri

İdrar kaçırma kadınlarda genellikle 40 yaşından itibaren görülen ve kadın popülasyonunun yaklaşık yarısının şikâyet ettiği bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İdrar yapamama.
  • Hapşırma, öksürme, gülme gibi ani durumlarda tutulamayan idrar.
  • Sık sık idrara çıkma isteği.
  • İdrar yaparken ağrı hissetme.
  • Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir ?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gerçekleşen vücuttaki kasların fonksiyonlarında bozulmalar gerçekleşebilir. Bu bozulmaların neden olduğu sorunlardan biri de idrar kaçırma durumudur. Kadınlarda gerçekleşen doğumlar nedeni ile de kaslar ekstra deformasyona uğrayabilmekte ve bunun sonucunda da bozulmalar ve yırtılmalar meydana gelebilmektedir.

Diyabetli bireylerde diyabete bağlı olarak gerçekleşen idrar kaçırma durumu olabilmektedir.

Obezite, genetik bazı faktörler, kabızlık ve merkezi sinir sistemine bağlı diğer hastalıklar da idrar kaçırma nedenleri arasında gösterilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar tutamamanın birçok türü mevcuttur bunlar; stres tipi, taşma tipi, fonksiyonel tip, karışık tip ve sıkışma tipi olarak sınıflandırılabilir.

Stres tipi idrar kaçırma: Genellikle idrar kaçırmanın bu türüne sahip olan bireyler ıkınma, efor, öksürme ve hapşırma gibi durumlarla birlikte aynı anda idrar da kaçırmaktadır. Kadınlarda bu tip idrar kaçırma sık görülür. Bunun sebebi gebelik ve doğum gibi vücutta meydana gelen çeşitli değişimlerdir. Menopoz dönemi de östrojen seviyesinin azalması sebebiyle stres tipi idrar kaçırmanın nedenleri arasında gösterilmektedir.

Sıkışma tipi idrar kaçırması: Bu tür idrar kaçırmada kişide ani bir idrar yapma ihtiyacı doğar. Bu ihtiyacın ardından gelen kontrolsüz idrar sıkışma tipi idrar kaçırması olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda mesanenin içindeki basınç fazla olması sebebiyle dış ortama kontrolsüz idrar çıkışı gerçekleşir.

Karışık tip idrar kaçırma: Bireyde stres ve sıkışma tipi idrar kaçırma belirtilerinin her ikisi de mevcut ise karışık tip idrar kaçırma söz konusudur.

Taşma tipi idrar kaçırma: Mesanenin fazla dolması durumunda azar azar idrar kaçırma söz konusu olur bu durumda mesanenin dışındaki kaslarda büzüşme görülmez.

Fonksiyonel tip idrar kaçırma:  Bu türdegörülen idrar kaçırma şekli çoğunlukla bilişsel davranışlar ve depresyon, bağımlılık hissi gibi durumlarda görülmektedir.

yaşlı kadınlarda idrar kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda görülen idrar kaçırma tedavisi mümkün bir durumdur. Gerekli görüldüğü durumlarda uzman hekim tarafından cerrahi müdahale yapılır. Fakat tek çözüm cerrahi tedavi değildir gelin bu yöntemler nelerdir birlikte bakalım.

İlaç Tedavisi

Kadınlarda görülen idrar kaçırma tedavisi için kullanılan ilaç çeşitleri MRA, mirabegron, östrojen, desmopressin ve duloksetin yer almaktadır. Kullanılacak olan ilaç idrar kaçırmanın nedenine ve türüne bağlı olarak değişmekte ve uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Genellikle sıkışma tipi idrar kaçırmada bu yönteme başvurulmaktadır.

Kegel Egzersizi

Pelvik taban egzersizi olarak da bilinen kegel egzersizi bu bölgede bulunan kasların çalışmasını ve güçlenmesini hedeflemektedir. Egzersiz öncesinde mesanenin dolu olmaması gerekmektedir. Bir gün içerisinde 10 defa tekrarlanabilir. Egzersizi uygulaması pelvik taban kaslarını sıkma ve dört beş saniye ardından gevşetme şeklindedir. Bu egzersiz kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de uygulanabilir.

Mesane Eğitimi

Mesane eğitiminde bireyin bir günlük tutması önerilir. Bu günlükte günde ne kadar sıvı aldığı ve ne sıklıkta idrara çıktığı tutulması istenir. Uzman hekim kontrolünde değerlendirilir.

Beslenme Düzeni Tüketilen su ve kafein miktarındaki artış idrar kaçırmaya neden olabilmektedir bu nedenle beslenme düzeninde kafein azaltılması önerilir. Ayrıca kabızlığın da neden olabildiği idrar kaçırma durumunda, kabızlığı giderecek bir beslenme programı uygulamak ve günlük yaşamda lifli ve posalı gıdalara yer verilmesi tavsiye edilmektedir.

Erkeklerde idrar kaçırma nedenleri yazımızı okuyabilirsiniz

Ürünlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi ulaşabilirsiniz